دوربین های پلاک خوان (LPR) و نحوه کار آنها

دوربین‌های ضبط پلاک یا پلاک خوان، که به‌عنوان دوربین‌های تشخیص پلاک / LPR نیز شناخته می‌شوند، نوع تخصصی دوربین‌های نظارت تصویری هستند که برای ثبت اعداد و حروف پلاک خودروهای ساکن یا در حال حرکت طراحی شده‌اند.

دوربین های LPR با نرم افزار و سخت افزار داخلی طراحی شده اند که سرعت، آب و هوا و تابش نور چراغ های جلو را جبران می کند. دوربین‌های امنیتی معمولی معمولاً نمی‌توانند این متغیرها را برای ضبط ویدیوی قابل استفاده که شماره پلاک خودرو را شناسایی می‌کند، استفاده شوند.در این مقاله می خواهیم درباره دوربین های ثبت پلاک خودرو بیشتر بدانیم.

 

دوربین مداربسته پلاک خوان

اگر به دنبال دستگاهی هستید که در زمان صرفه جویی کند که بتواند شماره پلاک خودرو را تشخیص دهد و به طور خودکار آنها را به یک پایگاه داده برای جستجوی آسان، فیلتر قابل تنظیم و بازیابی فوری بکشد، پس به چیزی پیشرفته تر از LPC نیاز دارید. اینجاست که دوربین تشخیص پلاک (LPR) وارد عمل می شود.

یک LPR دقیقاً مانند LPC از پلاک ها عکس و فیلم می گیرد. اما چیزی که LPR را متمایز می کند، توانایی آن در تبدیل تصویر پلاک به متن است. سپس از آن متن برای ایجاد پایگاه داده ای از پلاک های ورودی و خروجی ملک شما استفاده می کند. شما می توانید تمام عکس های خود را مرور کنید یا یک پلاک خاص را جستجو کنید. حتی می‌توانید پلاک‌های خودرو را در لیست سیاه یا سفید قرار دهید تا هر زمانی که شخصی به ملک شما می‌رود و نباید در آنجا باشد، هشدار دریافت کنید.

چگونه دوربین پلاک خوان را نصب کنیم؟

این نوع دوربین دوربینی نیست که بتوانید آن را روی دیوار نصب کنید و انتظار نتایج دقیق را داشته باشید. برای اینکه نرم افزار دوربین شما بتواند پلاک ها را تبدیل و کامپایل کند، باید بتواند عکس های خوبی از پلاک ها بگیرد. بنابراین اگر می‌خواهید بالاترین کارایی ممکن را از این دوربین بگیرید، باید برای تنظیم درست آن وقت بگذارید. این شامل یافتن مکان مناسب، تنظیم آن در ابعاد بهینه و تنظیم تنظیمات روی رابط دوربین است.
هنگام نصب دوربین، هدف خود از گرفتن پلاک خودرو را در نظر داشته باشید. بهتر است دوربین را در نقطه ای رو به نقطه خفگی قرار دهید، منطقه کوچکی که خودروها با سرعت و موقعیت ثابتی داخل و خارج می شوند.

چند نمونه نقطه خفه که به شما کمک می کند تا مکان ایده آل برای نصب دوربین LPR خود را پیدا کنید عبارتند از :

 • ورودی/خروجی پارکینگ
 • خیابان ها/کوچه ها
 • پل ها
 • دروازه ها
دوربین پلاک خوان در تبریز
ابعاد بهینه

هنگامی که بهترین مکان برای نصب دوربین LPR خود را پیدا کردید، گام بعدی این است که دوربین خود را در ارتفاع و فاصله بهینه از نقطه خفه نصب کنید. برای بهترین نتیجه، دوربین شما باید بین ۲ تا ۶ متر از زمین فاصله داشته باشد. ارتفاع دقیق بستگی به این دارد که نقطه خفه کردن شما چقدر دور است. در حالت ایده آل، زاویه بین پلاک و زمین باید حدود 30 درجه باشد (شکل زیر را ببینید).
قطعه بعدی از پازل که باید در نظر گرفته شود، زوم دوربین است. لنز می تواند از 8 تا 32 میلی متر زوم کند، بنابراین برای یافتن طول ایده آل مشکلی ندارید. هر طور که دوربین را قرار دهید، مطمئن شوید که میدان دید تا حد ممکن در اطراف نقطه شما تنگ باشد.

در مورد پیکربندی این دوربین برای عملکرد بهینه، عوامل زیادی وجود دارد که می‌توانند روی دوربین شما تأثیر بگذارند، مانند محیط اطراف دوربین، فاصله بین دوربین و نقطه خفگی، زمانی از روز که می‌خواهید از پلاک‌ها عکس بگیرید و موارد دیگر. ممکن است کمی آزمون و خطا طول بکشد، اما اگر قبل از شروع تلاش برای گرفتن پلاک خودرو، برای تنظیم دوربین خود وقت بگذارید، نتیجه خوب آن را نیز خواهید دید.

دوربین مدار بسته پلاک خوان با سایر دوربین های مدار بسته چه تفاوتی دارد؟

ارزانترین دوربین پلاک خوان

 1. سنسور BLC قوی
 2. سنسور WDR
 3. سنسور HLC قوی
 4. FPS و سرعت شاتر بالا
 5. لنز متغیر
 6. سنسور DEFOG
 7. مقاومت محیطی بالا
 8. پرژکتور های مخصوص
بیشترین مکان هایی که از دوربین پلاک خوان استفاده می شود؟
 • پارکینگ های عمومی شهری و پارکینگ های خصوصی
 • ورودی و خروجی ادارات و سازمان ها
 • معابر شهری و داخلی شهرک ها
 • ورودی و خروجی بیمارستان ها و مارکز درمانی
 • ورودی و خروجی دانشگاه ها و مراکز آموزش
 • ورودی و خروجی کارخانه ها
 •  استفاده در مراکز نظامی
 •  پمپ بنزین و محل های سوختگیری
 • معابر ورودی و خروجی شهرستان ها و روستا
 • و …

جمع بندی

اگر به دنبال گسترش سیستم نظارتی خود به منظور گنجاندن فناوری تشخیص پلاک خودرو هستید، بهترین گزینه این است که از یک دوربین تشخیص پلاک مانند LPR استفاده کنید. این یک دوربین عالی با بسیاری از ویژگی‌های عالی است که تصاویر باورنکردنی با ویدیوی زنده و روان ارائه می دهدو همه اینها را به طور هوشمندانه شماره پلاک های ثبت شده را در یک پایگاه داده جمع آوری می کند.

 

  انواع دوربین مداربسته 

  دوربین مداربسته ارزان در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست